ETwinning
ETwinning
ETwinning to unijny program, w którym szkoły o podobnych zainteresowaniach wspólnie realizują opracowany razem projekt.
JAK WYGLĄDA PRACA NAD PROJEKTEM
Uczniowie zgłoszeni do projektu współpracują za pośrednictwem i przy wsparciu nauczycieli – tworzą projekty, plakaty, filmy, prezentacje, spotykają się online/listownie/wysyłają paczki.
Nasza szkoła regularnie bierze udział w programie eTwinning, dzięki któremu nawiązaliśmy i kontynuujemy współpracę z kilkoma szkołami z krajów europejskich, m.in. z Francją i Włochami. Często praca nad projektami eTwinning jest kontynuowana i poszerzana w ramach programu Erasmus+ lub kończy się wymianami młodzieży, które wieńczą wspólną pracę i są okazją do poznania się i pracy na żywo.
KTO MOŻE BRAĆ UDZIAŁ W PROGRAMIE Etwinning?
Do udziału w projekcie eTwinning zapraszamy uczniów różnych klas. W przypadku klas młodszych, praca nie jest związana z planem wyjazdu do kraju partnerskiego. Wyjazdy językowe w ramach projektów unijnych odbywają się w klasach najstarszych ( szóstych, siódmych, ósmych – zależnie od tematu i liczby dostępnych miejsc).
KOSZTA:
Program eTwinning nie są dofinansowywane z FRSE (Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji) w związku z czym wymiany wiążą się z kosztami ze strony rodziców (bilet lotniczy, atrakcje). Rodzice nie ponoszą natomiast kosztów zakwaterowania i wyżywienia ponieważ uczniowie są goszczenie przez rodziny swoich projektowych partnerów, dzięki czemu mają szansę na poznanie kultury danego kraju od najważniejszego miejsca jakim jest rodzina i ognisko domowe.
„Spolatian”
PARTNERZY: Polska, Hiszpania, Chorwacja
CEL:
Projekt, w ramach którego kraje partnerskie wymieniają się wiedzą na temat swojej kultury kulinarnej, w tym zwyczajów dotyczących spożywania posiłków. W projekcie przedstawiane są typowe dania serwowane na śniadania, obiady i kolacje w poszczególnych krajach. Porównywane są także godziny spożywania posiłków, miejsca ich konsumowania oraz inne związane z tym aspekty kulturowe.
CZAS REALIZACJI: rok szkolny 2022/2023
ZAKOŃCZONY WYMIANĄ UCZNIÓW: NIE
„Christmas Time”
PARTNERZY: Polska, Włochy, Rumunia
CEL:
zapoznanie rówieśników z krajów partnerskich ze zwyczajami i obchodami Świąt Bożego Narodzenia w rodzinach polskich, włoskich i rumuńskich; wymiana paczek bożonarodzeniowych z typowymi słodyczami z krajów partnerskich.
CZAS REALIZACJI: Grudzień 2022
ZAKOŃCZONY WYMIANĄ UCZNIÓW: NIE
„Cultural heritage: learn, share and play!"
W 2020 projekt otrzymał Krajową oraz Europejską Odznakę Jakości.
PARTNERZY: Polska, Hiszpania, Portugalia, Turcja
CEL:
poznanie tradycji i zwyczajów regionalnych i narodowych poprzez zabawę, dzielenie się wiedzą, legendami, informacjami o kuchni, świętach narodowych w formie prezentacji, filmów i dzięki spotkaniom online
CZAS REALIZACJI: rok szkolny 2019/2020
ZAKOŃCZONY WYMIANĄ UCZNIÓW: NIE, kontynuowany z wybranymi partnerami w ramach projektu Erasmus+
„You’ve got mail, pal!”
W 2018 projekt otrzymał Krajową oraz Europejską Odznakę Jakości.
PARTNERZY: Polska, Słowenia
CEL:
Poznanie miast i regionów partnerskich dzięki samodzielnie przygotowywanym materiałom wirtualnym, quizom wiedzy i spotkaniom online oraz fizycznym mobilnościom. Poszerzenie wiedzy i umijętności uczniów w zakresie tworzenia materiałów ICT.
CZAS REALIZACJI: rok szkolny 2017/2018
ZAKOŃCZONY WYMIANĄ UCZNIÓW: TAK